مقاله

 
what is hiv positive mean link effects of hiv
otc chlamydia test read stds and symptoms
i cheat on my boyfriend vancouverpaddlewheeler.com my boyfriend cheated
my girlfriend cheated on me with my best friend dabbeltinsurance.com why do girlfriends cheat
تاریخ درج : شنبه ، 5 تير ، 1395

iris دوربین چیست ؟


قطعه ای از دوربین است که میزان نور ورودی از لنز را کنترل می کند. میزان نور ورودی به میزان باز بودن دهانه iris بستگی دارد .هرچه دهانه باز تر باشد نور بیشتری وارد می شود. نور وارد شده از iris به سنسورهای تصویر برخورد کرده و این نور به عنوان ولتاژ الکتریکی که تصویر را تولید می کند ضبط می شود.

 

در دوربین های نظارت تصویری  IP ، مدلهای مختلفی از iris برای انتخاب وجود دارد:

آیریس ثابت (Fixed iris)

آیریس دستی (Manual iris)

آیریس اتوماتیک (Auto iris)

آیریس پی (P  iris)


طریقه عملکرد iris دوربین

آیریس (iris ) مانند عنبیه چشم عمل کرده ومطابق با میزان نور ، ورودی باز و بسته می شوند.آیریس  میزان نور ورودی که به سنسورهای تصویر برخورد می کند را محدود و تنظیم می نماید. نور بسیار زیاد باعث از بین رفتن تصویر و نور کم باعث تیره شدن آن خواهد شد، بنابراین انتخاب آیریسی که مناسب موقعیت دوربین مداربسته شما باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به دلیل متفاوت بودن عملکرد چهار آیریس ذکر شده در بالا ،بهتر است در انتخاب آیریس مورد نظر خود دقت کنید.

آیریس ثابت (Fixed iris)

در آیریس ثابت دهانه ای که نور از آن وارد می شود ثابت وغیر قابل تغییر است.
این نوع آیریس برای ضبط در محیط های داخلی نظیر ادارات یا مدارس که نور معمولا از بالا می تابد و میزان نور ثابت است مناسب می باشد.

آیریس دستی (Manual iris)

درآیریس دستی کاربر می تواند دهانه را برای ورود نور بیشتر یا کمتر تنظیم کند. این تنظیمات معمولا هنگام نصب، که دسترسی به دوربین راحت تر است، انجام می شود.
این نوع آیریس نیز همانند آیریس ثابت مورد استفاده قرارمیگیرد.

 آیریس اتوماتیک (Auto iris)

این آیریس ها motorized هستند و به طور اتوماتیک میزان باز یا بسته بودن دهانه را طبق میزان ورودی نور در طول روز تنظیم می کند.

دو نوع آیریس اتوماتیک وجود دارد:

DC-irises : کنترل در دوربین است

Video irises : کنترل روی خود لنز است

آیریس های اتوماتیک به دلیل تکنولوژی پیشرفته ای که دارند نسبت به آیریس های ثابت و دستی گران تر بوده و برای ضبط در محیط های بیرونی که سطح نور متغیر است بسیار مناسب هستند.

پی آیریس (P  iris)

پی مخفف لغت “precise” (دقیق) است. این آیریس نخست توسط شرکت Axis به تولید رسید و با بهره مندی از لنز پی آیریس و نرم افزار مخصوصی، نقاط  ضعف آیریس های اتوماتیک را از بین برده و در بهبود کیفیت تصاویر بسیار موثر است. پی آیریس باعث پیشرفت هایی در کنتراست ، وضوح تصویر ، رزولوشن و عمق تصویر شده است.

در محیط های پرنور، پی آیریس از بسته شدن بیش از حد دهانه جلوگیری کرده تا تصویر تیره و تار نشود. به همین منظور دوربین هایی با این آیریس برای پروژه های نظارت تصویری در محیط های خارجی بسیار مناسب هستند.

انتظار میرود که پی آیریس جایگزینی برای آیریس های  DC باشد.


تعداد بازدید : 954